Ceramiczne klocki hamulcowe Power Stop Z16 – jakość z USA
18 stycznia 2016
Każda pojawiająca się na rynku nowość wzbudza zainteresowanie konsumentów. Zwłaszcza jeśli mamy na myśli nową technologię – taką jak ceramiczne klocki hamulcowe Power Stop Z16. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej. Technologia ceramicznych okładzin hamulcowych wbrew pozorom nie jest nowością na europejskim gruncie. Ceramiczne produkty oferuje wielu producentów. Kłopot jednak w tym, że czasami napis na opakowaniu i ich skład sugerują coś zupełnie innego niż można by się spodziewać.
Na początek odrobina historii. Technologia produkcji ceramicznych okładzin hamulcowych pojawiła się na dobre w USA na początku XXI wieku. Do dziś to Stany Zjednoczone uważane są za rodzimy rynek dla tego rozwiązania. Z czasem nowy, technologiczny trend dotarł i do Europy – jednakże jak pokazuje rzeczywistość, europejska ceramika jeszcze długo nie będzie w stanie konkurować z amerykańską pod względem wytrzymałości i wydajności. Co zatem wyróżnia technologię „Made in USA”? Wysokiej jakości ceramiczne klocki:
-nie pylą w czasie pracy
-łagodnie obchodzą się z tarczami hamulcowymi
-nie piszczą i nie wydają innych niepokojących dźwięków podczas hamowania
-mają zwiększony współczynnik tarcia
Jak produkują ceramiczne klocki hamulcowe?
Firma Power Stop już ponad dekadę produkuje wydajne układy hamulcowe do ulicznej jak i sportowej jazdy. Flagowym produktem producenta zza oceanu jest seria Z16. Ich najważniejszą właściwością jest znacząco obniżona zawartość metali w składzie, co pozwoliło zwiększyć przyjazność dla środowiska oraz wpłynęło pozytywnie na żywotność tarcz hamulcowych. W odróżnieniu od tradycyjnych klocków hamulcowych, stal w składzie mieszanki ciernej była zastąpiona miedzią. Jak wiemy, miedź 2,7 razy lepiej przewodzi ciepło. Dzięki czemu podczas intensywnego i powtarzalnego hamowania klocki Power Stop mniej nagrzewają tarcze – a co za tym idzie, ryzyko ich przegrzania istotnie maleje.
Pył i felgi. Zgodzicie się chyba że zwłaszcza latem, po 2-3 dniach zwykłej jazdy piękne aluminiowe felgi ubrudzone są czarnym pyłem. Kłopot jednak w tym, że każdy dowolny organiczny klocek hamulcowy będzie generował wspomniany pył przy każdym hamowaniu. Inżynierowie Power Stop dawno znaleźli rozwiązanie: dzięki łączeniu ceramiki i zmniejszeniu ilości grafitu – okładziny hamulcowe Power Stop Z16 praktycznie nie pylą w podczas hamowania.
Kilka słów o piszczeniu hamulców. Nie jest chyba tajemnicą, że kierowcy czasami tracą pieniądze, wymieniając po kilka kompletów klocków hamulcowych żeby pozbyć się skrzypienia i pieszczenia. Wraz z wejściem na rynek ceramicznych klocków hamulcowych Power Stop Z16 konieczność eksperymentowania skończyła się definitywnie. Seria Z16 uważana jest za jedne z najcichszych klocków w USA. W wyniku przeprowadzanych badań pod kątem hałaśliwości, okładziny Power Stop wygrywają porównawcze testy. Jeśli nie pojawiają się problemy z zaciskami i tarczami, klocki Power Stop okazują się niezwykle ciche.
Nie możemy zapominać o tym, że głównym zadaniem klocków jest hamowanie pojazdu. Dosyć często producenci ceramicznych klocków hamulcowych skupiają się na niewielkim pyleniu – zapominając o głównej ich funkcji. Nie w przypadku Power Stop. Z16 mają zwiększony współczynnik tarcia, do 20% skracają drogę hamowania w stosunku do seryjnych mieszanek. Podsumowując, ceramiczne klocki hamulcowe Power Stop mogą poszczycić się:
-zerowym pyleniem
-nie piszczą i nie skrzypią
-przedłużają żywotność tarcz
-zwiększonym współczynnikiem tarcia
Na rynku UE sprzedawane są ceramiczne hamulce różnych producentów, zapewniające odmienne właściwości i inną efektywność. W wyniku dużej różnorodności dostępnych produktów, ze strony konsumentów pojawiają się pytania. Power Stop udziela odpowiedzi na niektóre z nich:
„Montaż ceramicznych klocków wymaga instalacji specjalistycznych tarcz hamulcowych”.
Nic bardziej mylnego. Okładzin Power Stop Z16 używać możemy z dowolnymi tarczami – nowymi jak i używanymi. Dzięki zastosowanej w klockach Z16 technologii, tarcze hamulcowe będą funkcjonowały dłużej.
„Ceramicznych klocków nie można stosować z perforowanymi tarczami”.
To stwierdzenie również mija się z prawdą. Power Stop po doświadczeniach w USA już trzeci rok oferuje tzw. Kity – zestaw nawiercanych i nacinanych tarcz Power Stop oraz ceramicznych klocków hamulcowych Z16/Z23. Przez te trzy lata otrzymaliśmy jedynie pozytywne opinie użytkowników.
„Ceramiczne klocki hamulcowe przeznaczone są, głównie dla miłośników agresywnej jazdy”.
Power Stop Z16 – to przede wszystkim ciche i czyste hamowanie w każdych warunkach i przy każdym stylu jazdy. Dodatkowo pozwalają skrócić drogę hamowania nawet o 5-6 metrów.
Ceramiczne klocki hamulcowe Power Stop Z16 zrobione są zgodnie ze standardem TS16949, a co za tym idzie mogą być stosowane nie tylko pogwarancyjnie, ale i w samochodach objętych producencką gwarancją – jako zamiennik oryginalnej części.
Katalog ceramicznych klocków hamulcowych Power Stop Z16