Czy warto zakładać ceramiczne klocki do tarcz nacinanych i nawiercanych?
6 października 2020
Mimo tego, że dotychczas sporo pisaliśmy o technologii klocków ceramicznych, to od czasu do czasu spotykamy się z przekonaniem, że istnieją przeciwwskazania do założenia ceramiki. Jednym z najczęściej spotykanych mitów jest stwierdzenie, że ceramicznych klocków nie można łączyć z tarczami nawiercanymi i nacinanymi.
Zacznijmy od podstaw. Wiele europejskich marek, które mają ceramiczne klocki w swoim asortymencie, powoduje zamieszanie wśród kierowców, informując że ceramiczne klocki mają jakieś ograniczenia. Spróbujemy to wyjaśnić.
Gdy mowa o ceramice, to należy zdawać sobie sprawę z tego, że prawdziwa technologia ceramicznych klocków pochodzi z rynku amerykańskiego. A więc, jeżeli chcemy omawiać właściwości tych okładzin, to obiektem powinny być klasyczne klocki amerykańskie.
Jesteśmy od lat dystrybutorem producenta ze Stanów Zjednoczonych - Power Stop, który posiada w ofercie klocki ceramiczne i karbon-ceramiczne. I z uwagi na to, ze produkty tej marki co roku są w rankingu TOP5 najchętniej kupowanych w US klocków, te komponenty powinny być obiektem naszej analizy.
Czy można zakładać ceramiczne klocki do tarcz nawiercanych i nacinanych?
Tak, jak najbardziej można. Rodzaj tarczy w żaden sposób nie wpływa na skuteczność klocków, w postaci wysokości współczynnika tarcia, stabilności czy odporności na temperaturę. W Stanach Zjednoczonych kombinacja "Ceramiczne klocki + Nawiercane tarcze" jest najpopularniejszym produktem w segmencie części zamiennych "aftermarket".
Dodatkowo prezentujemy wykres z badan dynamometrycznych ceramicznych klocków Z16, porównując skuteczność okładzin z tarczami gładkimi i nawiercanymi. Patrzmy na dynamiczny współczynnik tarcia (czyli taki, jaki tworzy się w parze tarcia "tarcza-klocek"). Jak widać, współczynnik tarcia w przypadku z tarczami nawiercanymi i nacinanymi jest nawet wyższy, niż w przypadku łączenia z gładkimi komponentami.
Na tej podstawie możemy stwierdzić, że:
1. Prawdziwe, sprawdzone klocki ceramiczne nie mają przeciwwskazań co do wyboru tarcz hamulcowych.
2. Skuteczność hamowania jest wyższa w przypadku łączenia z dobrej jakości tarczami nawiercanymi i nacinanymi.
3. Amerykańska ceramika różni się od technologii w wersji europejskiej
Łączenie ceramiki ze wzmacnianymi tarczami
W kwestii wyboru tarcz przy stosowaniu ceramicznych klocków hamulcowych spotykamy się często z innym popularnym mitem. Podobno klocki ceramiczne wymagają łączenia z tarczami ze wzmacnianego stopu żeliwa, ponieważ komponenty zwykłej jakości zostaną zużyte szybciej. Oczywiście jest to tylko niczym nie poparty domysł, ponieważ prawdziwe klocki ceramiczne produkuje się na bazie miedzi i mosiądzu, a wiec będą bardziej oszczędne względem tarcz niż inne klocki, nawet te seryjnie montowane.