Jakie klocki hamulcowe montujemy do tarcz ceramicznych?
12 czerwca 2019
Wiadomo już jakie są zalety i wady wynikające z codziennej eksploatacji ceramicznych tarcz hamulcowych. W praktyce nie jest to zbyt skomplikowane. Warto jednak przyjrzeć się innej kwestii, która często niepokoi właścicieli samochodów z karbon-ceramicznymi układami hamulcowymi. A mianowicie czy można zakładać do takich tarcz zwykłe klocki hamulcowe?
Obecnie w przypadku coraz większej liczby aut w wersji premium montowane są systemy z tarczami ceramicznymi. Jak jest m.in. w Porsche Cayenne, Chevrolet Corvette oraz Audi Q7 i RS7, a także BMW 3 i M5 itd. Okazuje się, że oryginalne klocki hamulcowe kosztować mogą nawet 1000 euro. Wówczas wielu właścicieli samochodów zadaje sobie pytanie, czy można w ramach zmiany zamontować tańsze zamienniki do tego typu tarcz, a może należy zainwestować w oryginalne części? Oczywiście wszystko to nie niszcząc samych tarcz.
Eksperci nie polecają na pewno zakładania zwykłych klocków hamulcowych do tarcz ceramicznych. Przyczyna jest bardzo prosta. Kompozytowa tarcza w przypadku porównywalnych obciążeń rozgrzewa się mocniej niż tarcza żeliwna. Tym samym tarcza nagrzewa klocek. Klasyczne klocki organiczne zaczynają w efekcie płonąć i przenosić fragmenty materiału frykcyjnego na powierzchnię tarczy. Płonące elementy mieszanki zostają potem wbite w górną warstwę tarczy, a ta podczas eksploatacji nagrzewa się mocniej i niszczeje. Procesy te mogą mieć naprawdę opłakane skutki.
W teorii można w tym przypadku założyć zwykłe klocki, ale jazda musiałaby być bardzo spokojna i miarowa, pozbawiona większych obciążeń. Trzeba zadać jednak sobie pytanie - czy warto zaryzykować, aby zaoszczędzić kilka tysięcy euro?
Tak naprawdę powinno się do takiego układu zakładać klocki oryginalne, oraz dozwolone są także okładziny ceramiczne (chodzi o tych wysokowydajnych). Ponadto można zamontować klocki organiczne, ale w wersji z podwyższoną odpornością temperaturową, niską ścieralnością oraz zmniejszoną ilością żywicy. Obecnie coraz częściej w tarczach karbon-ceramicznych stosuje się ceramiczne klocki hamulcowe Power Stop.
Jakie właściwości mają klasyczne ceramiczne klocki hamulcowe?